Seçiminin Püf Noktaları

Size Özel Şartları

Doğru Araç Sigortası Seçiminin Püf Noktaları

Araç sürüşü esnasında karşılaşılan tehlikeler şahıstan şahsa değişiklik gösterir. Arabanızı ne kadar sık kullanacağınızdan, kent içi-kent dışı araba kullanım sıklığına, arabanın tek şahısdoğrulusunda mı yoksa anidençok şoför doğrulusunda mı kullanılacağından, arabayı kullanacak bireylerin yaş aralıklarına kadar karşılaşılan risk ve hallerin değişiklik göstermesine faktör amaçlar vardır. Arabanızı sigorta yaptırırken bütün bu çoklu seçeneklere gereksinim duymuyor olabilirsiniz, bu amaçla de standart bir bütçe sizin amacıyla beklenenden daha maliyetli bir bütçe çıkarıyor olabilir.

 

Arabanız amacıyla vasıta sigortası yaptırmadan öncesinde sizin tüketiminizdeki bir aracın risk oranlarını listelemek ve bu liste üzerinden hareket ederek standart olmayan size özel bir poliçe hazırlamanıza yardımcı olur. Böylece lüzumsuz bedeller ödemeksizin çok daha düşük bütçelerde arabanızı sigorta altına aldırabilirsiniz.

 

Size sunulan, araba sigortasını dikkatlice analiz etmek, bir takım haller karşısında daha ağır bedeller ödememek amacıyla önemlidir. Kimi vakit olumlu görünen bir takım poliçeler içerdikleri tehlikeler yönünden olumsuz ilerleyen bir hal karşısında ön görü edebileceğinizden çok daha yüksek masraflara neden olabilmektedirler.

 

İki tür araç sigortası bulunmaktadır. Birincisi “”, ikincisi ise “” adı verdiği sigorta türleridir. Bu sigortalardan ilki olan “ sigortası” mecburi bir uygulamadır. Eğer araçların “” yok ise bu araçların trafiğe çıkması yasaktır. , bir kaza halinde sigortanın yapıldığı aracın değil kazaya karışan başka aracın zararını karşılar. “Kasko” sigortaya nazaran çok daha geniş kapsamlı bir sigorta türüdür. Sigorta yaptırılarak korumaya alınan arabanın çalınması, yanması, çalınmaya teşebbüs edilmesi ve rastgele bir kaza neticesindemeydana çıkan masraflar kasko sigortasından karşılanır.

 

Kasko, trafik sigortasının tam tersi bir garanti sunar. Kasko kaza söz hususu olduğunda kasko sahibi aracın masraflarını karşılar. İki sigortanın da yaptırılmasının önemi de işte bu riskte saklıdır. Bir kaza söz hususu olduğunda kazaya karışan başka aracın masrafını trafik sigortası karşılarken sizin masrafınız kasko doğrulusunda ödenir.

 

Size Özel Araç Sigortası Şartlarını Belirlerken…

Araba sahiplerinin sigorta kapsamına alınacak tehlikelerinin birbirlerinden değişik olduğuna yazımın başında değinmiştim. Kasko bu tehlikelerin azaltılması amacıyla önemlidir. Kasko sigortasının esasında koruma altına alınan dört husus vardır: Çarpma, çarpılma, aracın çalınması ve yanması. Bu asli hususlara ek olarak kendi risk faktörlerinizi belirleyerek sigortanıza ekletebilirsiniz. Bunduğunuz bölge doğal afetler (deprem, sel, toprak kayması) yönünden risk taşıyor ise, bu özel hali poliçenize ekletmenizde fayda olabilir. Ya da terör saldırılarının yoğun yaşandığı yerlerde ikamet söz hususu ise arabanızı mümkün bir terör hücumu halinde da koruma altına aldırabilirsiniz.  Bu ve aynısı hususlar “ek teminat” olarak adlandırılır ve lüzumlu olmayan hallerde bu ek teminatları poliçeye ekletmek size olmasındançok yük getirir.

 

İstekler doğrultusunda sigortaclık

- Polat Sigorta.

1 Yorum

  1. […] Doğru Araç Sigortası Seçiminin Püf Noktaları […]

Yorum Yaz