Trafik Sigortasından Talebi

Aracınız kazaya karıştı ve karşıda bir suçlu mu var? Bu makalemizi mutlaka okuyun.

Değer Kaybı Ne Demek?

Aracınızın kazaya karışmadan önceki fiyatı ile karıştıktan sonradaki fiyatı arasındaki farktır. Yani aracınız bir kazaya karıştı ve karşı tarafın ya da kendi kaskonuzdan aracınız tamir edildi. Ancak araçta artık hasar kaydı var. Hasar olmadan önce aracınızın 2. el fiyatı örneğin 45.000 TL iken kaza sonrası 40.000 TL ye düşmesi olayıdır değer kaybı.

Değer Kaybını Karşılar mı?

Değer kaybını aracınıza satın aldığınız kasko sigortası karşılamaz. Değer kaybını kazaya neden olan karşı tarafta bir sürücü var ise o sürücünün araç sigortası üzerinden talep ederek alabilirsiniz. Yani değer kaybını kaskodan değil karşı tarafta suçlu olan kişi veya kişilerin trafik sigortalarından alabilirsiniz. Eğer sigortalılar kendi aralarında uzlaşır ise açılmadan karşılıklı olarak değer kaybı karşılanabilir.

Değer Kaybı İçin Gereken Belgeler

  1. O kazaya ait kaza tespit tutanağı.
  2. O kazaya ait ekspertiz raporu.
  3. Onarım yapıldıktan sonraki tüm faturalar.
  4. Sigorta poliçesi.
  5. Hasara ait araç fotoğrafları.
  6. Araç kiralanmış ise bunu ispatlar belge.

Değer Kaybı Talep Süresi Ne Kadar?

Aracınız trafik kazasına karıştıysa ve değer kaybınız var ise bunu 2 yıl süre içerisinde suçlu olan karşı tarafın sigortasından talep edebilirsiniz. Eğer 2 sene içerisinde kazaya karışmanıza rağmen bu süreyi geçirirseniz değer kaybı davası açamaz ve ödeme alamazsınız.

Değer Kaybı Neye Göre Hesaplanır?

Trafik kazasına karışan aracın değer kaybı isteniyor ve karşı tarafın trafik sigortasına dava açtıysanız, bu değer kaybı sigorta eksperi tarafından belirlenmektedir. Araç değer kaybı miktarı belirlenirken aracın kilometresi, marka ve modeli, üretim yılı ve hasar geçmişi ( üzerindeki parçalar daha önceden kazaya karıştıktan sonra değiştirilmiş mi ve orjinal mi? ) gibi kriterlere göre belirlenmektedir.

Değer Kaybı Talebi İçin Mutlaka Avukat Gerekli mi ?

Hayır değer kaybı talebiniz ve davanız için herhangi bir avukata ihtiyacınız bulunmamaktadır. Yukarıda belirttiğimiz evrakları hazırlayıp ve aşağıdaki vereceğimiz linkteki dilekçeyi doldurup tüm bunları karşı tarafın sigorta şirketine iban veya hesap numaranız ile ulaştırdığınız taktirde gerekli incelemeler yapılarak hesabınıza eğer hakkınız var ise değer kaybı ödemesi yapılacaktır. Bu yüzden alınabilineceği kesin olan değer kaybı davaları için hukukçularla yüzde olarak kesinlikle anlaşma yapmamanızı öneririz.

İstekler doğrultusunda sigortacılık.

- Polat Sigorta.

1 Comment

  1. […] Trafik Sigortasından Değer Kaybı Alımı Nasıl Yapılır? […]

Yorum Yaz