Adana Sıcakları İçin Yaz Bakımı

Adana'nın kavurucu sıcağında yolda kalmamak için araç bakımınızı yaptırın...

 

Adana Yaz Araç Bakımı

Olumsuz hava şartlarından dolayı bizler gibi aracınızın da yıprandığını biliyor muydunuz?

Güneşin içimizi ısıtmaya başladığı şu günlerde ve özellikle Adana da, sorun yaşamadan arabanızı kullanmak istiyorsanız bakım zamanı geldi demektir. Aracımızın bakıma ihtiyacı olduğunu biliyoruz ancak bu bakımı aynı zamanda kendi hayatımız için yapacağımızı unutmamamız gerekir.

Sert geçen bir kışı atlattık ama yaz mevsimi de aynı şiddetle yüzünü gösterecek. Bu nedenle aracımızda en çok ihtiyacımız olan şeye klima diyebiliriz. Aracınızın klimasında bir sorun olmadığını söyleyebilirsiniz ancak hiçbir problem yaratmayan bir klima sıcak havada çalışmayabilir. Bu yüzden klima ( air conditioning ) sisteminizi kalifiye bir teknisyene kontrol ettirmeniz gerekmektedir.

Yaz aylarında en sık yaşanan problem motorun hararet yapmasıdır. Bu sorunu ortadan kaldırmak istiyorsanız aracınızın soğutma sistemini iki yılda bir boşaltıp tekrar doldurmalısınız. Doldurma işlemini gerçekleştirirken sıvı seviyesine, konsantrasyonuna dikkat etmeniz gerekmektedir. Sıvı seviyesinde eksiklik varsa bu eksikliği antifiriz/su karışımı ( yarı yarıya oran ) ile giderebilirsiniz. Eğer araç motoru komple soğumadıysa soğumadan asla radyatör kapağını açmamanız önerilir. Aksi takdirde kaynar su taşacak ve sonuçları kestirilemeyen zararlara yol açacaktır. Ayrıca kelepçelerin, hortumların ve kayışların sıkılık durumlarını da kontrol etmeli veya ettirmelisiniz. Herhangi bir tıkanıklık durumu radyatörü değiştirmenize de neden olabilir.

Motor yağı ve yağ filtresini aracınızın el kitabı varsa orda anlatıldığı gibi değiştiriniz. Eğer araç el kitabınız bulunmuyorsa yetkili servislerden veya satış sonrası hizmetlerden yararlanabilirsiniz. Uzun yola çıkacaksanız, bagajınız çok dolu ise motor yağı ve yağ filtresi değişim sürenizi kısaltabilirsiniz.

Aracınızın motor performansını arttırmak istiyorsanız hava ve yakıt filtrelerini de araç el kitabında belirtildiği gibi değiştirmeniz gerekmektedir. Eğer çok tozlu bir yerde yaşıyorsanız değişim süresini kısaltmanız aracınızın daha iyi bir şekilde çalışmasını sağlar. Motor çalışırken zorlanıyor, bozuk rölanti ve avans ayarı, düşük güç gibi problemleriniz varsa aracı iyi bir servise götürmeniz tavsiye edilir.

Yaz aylarında cam sileceklerinin bakımına ne gerek var, diye kesinlikle düşünmeyiniz. Yağmurlu ve çamurlu yerlerde araç kullanmanız gerekebilir. Görevini yerine getiremeyen cam silecekleri sizin net görmemenize, gözlerinizin yorulmasına ve hem sizin hem de aracınızda bulunanların tehlikeye girmesine neden olur. Bu nedenle zarar görmüş olan sileceklerinizi değiştirmeniz ve yanınızda mutlaka oto cam temizlik ürünü bulundurmanız gerekmektedir.

Aracınızda kış lastiği takılı ise lastiklerinizi dört mevsim lastikler ile değiştirmelisiniz. Ayrıca eski lastiklerle kesinlikle yola çıkmayınız. Yedek lastik bulundurmalı, seyahate çıkmadan önce yedek lastiğinizin kontrolünü ve lastik basınçlarının kontrolünü mutlaka yapmalısınız. Araç el kitabında yer alan bilgiler doğrultusunda araç lastik rotasyonunu gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Lastik rotasyonu neden gerekir?

Genellikle aracınızın ön lastikleri arka lastiklerine göre daha hızlı aşınır. Lastiklerinizin yerlerini ara ara değiştirerek daha dengeli bir şekilde aşınmalarını sağlayabilir ve sırt ömründen en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

 

Hangi Aralıklarla Lastik Rotasyonu Lazım Gelir?

Yaklaşık 10.000 kilometrede bir lastik rotasyonu yapmanız tavsiye edilir. Sık sık lastik rotasyonu yapmanızı gerektirecek başka faktörler de olabilir:

Hız, Yük, Mesafe: Düzenli olarak yüksek hızda araç kullanıyor, uzun mesafeler kat ediyor veya ağır yük taşıyorsanız, ekstra zorlanma daha sık rotasyon yapmanızı gerektirebilir.

Düzensiz aşınma: Düzensiz aşınma fark ederseniz, mümkün olan en kısa sürede lastik rotasyonu yapmalısınız.

Uğultu sesi: Dümdüz bir yolda ilerlerken lastiklerinizden uğultu geliyorsa, rotasyon vakti gelmiş olabilir.

 

Bilindiği üzere frenler aracın güvenliği açısından en önemli parçalardan bir tanesidir. Bu yüzden frenlerin beklenmedik anlarda arıza çıkartmasını önlemek için sık aralıklarla fren bakımı yaptırmak gerekmektedir. Hangi aralıklarla fren balatarını değiştirmeliyiz diye sorarsanız bunun net bir cevabı yoktur. Çünkü her araç için bu farklılık göstermektedir. Genel olarak 2 ila 4 yıl aralığında değiştirilmesi gerektiği söylenir ancak doğru olan şey her yıl yenilenmesidir.

Aracınızda arıza ortaya çıkaran bir diğer organ akü olabilir. Şehir içi ve şehir dışı herhangi bir seyahatiniz öncesinde akü bakımını yapmanız tavsiye edilir. Sizin yapmanız gereken kısım kablo başlıklarını fırçalamak, tüm yüzeyleri temizlemek ve aküden eksilen sıvıyı tamamlamak olabilir. Sıvı tamamlama işlemini saf su ile gerçekleştirebilirsiniz. Ancak burada dikkat etmeniz gereken husus akü sıvısının asitten oluştuğudur. Deri ile teması sonucunda size zarar verebilir bu nedenle bu işlemi gerçekleştirmeden önce eldiven takmanız önerilir.

Acil durumlara yönelik olarak; aracınızda takım sandığı, ilk yardım çantası, seyyar aydınlatma lambabası, yedek ampul ve el feneri ile mümkünse bir cep telefonu ve pilli radyo bulundurunuz. Ayrıca krikonun çalışır durumda olduğundan emin olunuz.

Şunu unutmamak gerekir ki aracınızın en iyi bakımı için kullanım kiptaçığında yazanları uygulamak gerekir. Kitapçığı gözden geçirerek, üreticinin önerileri, tavsiye ve servis takvimine uyun. Şayet aracınızda kullanım kitapçığı yok ise aracınızın üreticisinin satış sonrası hizmetler müdürlüğünü arayarak bu bilgileri edinebilirsiniz ya da bir kitap talep edebilirsiniz.

ADANA SİGORTA SEKTÖRÜNÜN MÜŞTERİYİ DÜŞÜNEN ACENTESİ POLAT SİGORTA

Kazalardan uzak olmanız dileğiyle…

 

 

Hepsi
  • Hepsi
  • Blog
  • Sigorta Bilgi
  • Sıkça Sorulan Sorular
  • Ürünler

Sigorta Dolandırıcılığı ve Önleme Yöntemleri

Menu Anasayfa Ürünler Adana Trafik Sigortası Adana Kasko Sigortası Adana Mühendislik Sigortası Adana İşyeri Sigortası...

Sigorta ve Evsizlik: Kiracı Sigortası ve Ev Sahibi Hakları

Menu Anasayfa Ürünler Adana Trafik Sigortası Adana Kasko Sigortası Adana Mühendislik Sigortası Adana İşyeri Sigortası...

Seyahat Sigortası Neden Gereklidir ve Ne Kadar Kapsar?

Seyahat Sigortası Neden Gereklidir ve Ne Kadar Kapsar? "Seyahat Sigortası: Yolculuk Güvencesi ve Avantajları Nelerdir?"...

Hasar Ödemeleri Konut Sigortasında Nasıl Yapılır?

Menu Anasayfa Ürünler Adana Trafik Sigortası Adana Kasko Sigortası Adana Mühendislik Sigortası Adana İşyeri Sigortası...

Deprem ve Deprem Sigortası

Menu Anasayfa Ürünler Adana Trafik Sigortası Adana Kasko Sigortası Adana Mühendislik Sigortası Adana İşyeri Sigortası...

Değer Kaybı Nedir Ve Nasıl Olur?

Menu Anasayfa Ürünler Adana Trafik Sigortası Adana Kasko Sigortası Adana Mühendislik Sigortası Adana İşyeri Sigortası...

İstekler doğrultusunda sigortacılık.

- Polat Sigorta.

Hasar Anında

Hasar Durumunda

Gerekli Belgeler

Kaza Tespit Tutanağı

Anlaşmalı Servisler

İletişim

  • 0322 343 0 100
  • bilgi@polatsigortacilik.com
  • İstiklal mah. Girne Cad. No: 62 Tufanbeyli / Adana
© 2018 Polat Sigorta | TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.