2. El Araç Alımında Dikkat Edilecek Hususlar

Aracın Hasar Geçmişi

Alacağınız 2. el aracın hasar geçmişini öğrenmeniz için kaza geçmişinde sigorta devreye sokularak yani kaza tespit tutanağı tutularak  işlem yapıldıysa eğer bunu sigorta acenteniz veya SBM aracılığı ile sorgulayabilirsiniz. Ancak sorgulama yaptırırken mutlaka şase veya motor numarası ile sorgulama yaptırın çünkü Adana plakaya sahip bir araç Adana plaka iken kaza yapar ise ve araç örneğin Kayseri iline satılır ise plaka değişikliği durumunda 38 plaka olacaktır ve hasar sorgulamasını yeni plaka ile yaptığınızda 01 yani Adana plakada yaşanan kaza geçmişini sigortadan görüntüleyezsiniz. Bu sebeple mutlaka hasar sorgulamanızı şase veya motor numarası ile yapmanızı öneriyoruz.

Pert - Ağır Hasarlı Araç Nasıl Anlaşılır?

Sigorta acentenizi arayarak veya 5664 e mesaj atarak aracın ağır hasarlı olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Ağır hasar ile pert kaydı aynı şeydir. Piyasada bilgi sahibi olmayan kişiler yanlış yönlendirme yaparak pert kaydı ile ağır hasarın farklı şeyler olduğu belirtmektedir. Ancak pert kaydı ile ağır hasar kesinlikle aynı şeydir.

Aracın Kilometresi Düşürülmüş Mü?

Alacağınız aracın kilometresinin düşürülüp düşürülmediğini bakım yapılan servisten öğrenebilirsiniz. Bakıma girerken araçların mutlaka km'si yazılır ve bakım yapan servis kayıtlarında vardır. Ayrıca hasar sorgulaması yaptığınızda aracın muayene geçmişini dolayısı ile kilometre geçmişini gösterecektir.

Muayene istasyonuna giderek bilgi alabilirsiniz. Rica ederek sorabilir ve aracın muayeneye girdiğinde kaç km de olduğunu öğrenir ve şuan ki kilometresi ile karşılaştırarak kilometre düşürülüp düşürülmediğini anlayabilirsiniz.

Motor DYNO testi ile motorun yorgun olup olmadığını anlayabilir ve motorun yüzdelik durumuna göre yorum yapabilirsiniz.

Ekspertiz Mutlaka Yapılmalı

Alacağınız aracın sigorta üzerinden her ne kadar hasar sorgusunu yapsanız da kaza tespit tutanağı tutulmadan cepten ödenerek tamiri yapılan hasarların anlaşılabilmesi için mutlaka bir ekspertiz merkezine gitmenizi öneririz. Ancak bu konuda da hangi ekspertize gideceğinizi iyi seçmeniz gerekmektedir. Bu konu ile alakalı siz için yazdığımız EKSPERTİZ SEÇİLİRKEN DİKKAT EDİLECEK HUSUSLAR makelemizi okumanızı tavsiye ederiz.

Hepsi
 • Hepsi
 • Blog
 • Sigorta Bilgi
 • Sıkça Sorulan Sorular
 • Ürünler
bayram trafiği

Bayramda Sigortasız Yola Çıkmayın

Bayramda Sigortasız Yola Çıkmayın Eğer sigortanız yoksa bayramda sigortasız kalmayın.   Her bayramda olduğu gibi...
su baskını

Sel Su Baskınlarına Dikkat

SEL SU BASKINLARINA DİKKAT Artan yağışlardan zarar görmemek için sigortanızı ihmal etmeyin. Ülkemizde son zamanlarda...
hasar

Türkiye Trafik Hasar Dağılımı

Türkiye Hasar Dağılımı Sigorta Fiyatlarında İllerin Trafik Yoğunluğu Ve Hasar Miktarı Etkili Trafik sigortaları yapılması...
işyeri sigortası

İş Yeri Sigortasının Önemi

İş yeri Sigortasının Önemi İş yeri Sigortasının önemini hafife almayın! Neden İş Yeri Sigortası Önemli?...
ray halı yıkama

Konut Sigortasında Kampanya

Konut Sigortasında Kampanya KONUT SİGORTASI YAPTIRANA KLİMA BAKIMI Ücretsiz Olarak Senede 1 Defa Hakkınız Bulunmaktadır....
İŞYERİ SİGORTASI

İşyeri Sigortasının Önemi

İşyeri Sigortasının Önemi Neden İşyeri Sigortası Yaptırmalıyız? İşyeri faaliyeti ve işyeri ortamı ne olursa olsun...

İstekler doğrultusunda sigortacılık.

- Polat Sigorta.

Hasar Anında

Hasar Durumunda

Gerekli Belgeler

Kaza Tespit Tutanağı

Anlaşmalı Servisler

İletişim

 • 0322 343 0 100
 • bilgi@polatsigortacilik.com
 • İstiklal mah. Saimbeyli Cad. No:1/a Tufanbeyli / Adana
© 2018 Polat Sigorta | TÜM HAKLARI SAKLIDIR.

2 Comments

 1. Sibel A. on Mart 11, 2017 at 7:03 pm

  Bir bayan olarak gerçekten nasıl araç alacağımı bilemedim ve bu makaleyi okudum az kalsın pert araç alıyordum teşekkür ederim yardımlarınz için sigortamı size yaptıracağm

Leave a Comment

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.